Apie mus
Kodėl pagalba nemokama?
Informacinis bankas
Naujienos
Sunku būna visiems

Kaip padėti kitam?

Daugeliui pažįstama situacija, kai prireikia išreikšti užuojautą netektį išgyvenantiems žmonėms – tuo metu širdyje ir galvoje pilna įvairiausių jausmų ir minčių, jaučiame didžiulį gailestį artimiesiems, supratimą, norime palaikyti juos. Tačiau, atėjus momentui visą tai išsakyti žodžiais pasidaro labai baisu pasakyti ką nors „ne taip“. Mes turim daug įvairių baimių, susijusių su mirtimi bei pagalbos siūlymu netekusiesiems, kurios dažnai susijusios su nežinojimu, ką galima daryti:

- būk su netektį išgyvenančiu žmogumi, nebijok pasakyti „ką nors ne taip“, leisk atvirai kalbėti apie netektį ir priimk jo širdgėlą, liūdesį, sielvartą ir ašaras. Tau nėra būtina kažką sakyti – supratingumas ir palaikymas, galimybės kalbėti apie viską suteikimas ar tiesiog buvimas šalia yra geriausias būdas parodyti savo rūpestį. Svarbu iniciatyvos imtis pačiam, nelauk, kol gedintysis paprašys pagalbos – to gali niekada ir nenutikti. Pakviesk gedintįjį pasivaikščioti; susitikti; imtis veiklos, kuri anksčiau jį džiugindavo.

- leisk kalbėti apie nusižudžiusįjį. Sielvartą palengvina malonūs prisiminimai apie mirusįjį, tačiau nusižudžiusiųjų artimieji dažnai užsidaro savyje ir neturi galimybės su kuo nors apie tuos prisiminimus pasidalinti. Tu gali padėti nebijodamas paliesti ir savižudybės temos, nes kalbėjimas apie krizinį išgyvenimą mažina su juo susijusią emocinę įtampą, padeda priimti ir susitaikyti su tuo, kas įvyko.

- nevartok pasakymų, jog „viskas bus gerai“, „laikas užgydys žaizdas“ ar pan. Nereikėtų žmogaus skubinti nebejausti skausmo, juolab, kad jis neteko vieno brangiausių žmonių savo gyvenime ir jam atrodo, jog be jo niekada nebus gerai. Nieko keisto, jei sunkūs jausmai po labai artimo savižudybės nepaleidžia metus, dvejus ar ilgiau.

- neįkainojama gali būti ir paprasta pagalba buityje. Gedėjimas gali atimti daugybę jėgų, todėl žmogui kartais gali būti sunku net su kasdieniais darbais, tad tavo pagalba su vaikais ar gaminant pietus gali būti nepakeičiama.

- paskatink gedinčiuosius kreiptis psichologinės pagalbos. Kartais gedėjimo procesas komplikuojasi ir žmogus nebesugeba pats susitvarkyti su jaučiamu sielvartu – jam būtina specialisto pagalba padedant susivokti savo jausmuose, priimant artimojo savižudybę bei judant pirmyn. Ypač susirūpinti reikėtų, jei žmogus pradeda kalbėti apie savižudybę arba jo bloga savijauta visiškai nekinta kelis mėnesius iš eilės.

 

Naudoti šaltiniai:

1. Dyregrov K., Dyregrov A. 2008. Effective Grief and Bereavement Support The Role of Family, Friends, Colleagues, Schools and Support Professionals. London and Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers.

2. Polukordienė O. 2008. Netekčių psichologija. Vilnius: Panevėžio spaustuvė.

3. Anneberg I. 2006. Sielvartas po savižudybės: knyga tiems, kuriuos paliko. Vilnius: Tyto alba.