Apie mus
Kodėl pagalba nemokama?
Informacinis bankas
Naujienos
Sunku būna visiems

Kaip padėti sau?

Nusižudžius artimam žmogui gali atrodyti, jog visas pasaulis aplinkui išnyksta, viskas verčiasi aukštyn kojom, o tu esi paliktas vienas su savo sielvartu. Po artimojo savižudybės kartais gali jaustis neišgirstas ir nesuprastas aplinkinių, nes savižudybės tema dažnai vengiama net  artimiausioje aplinkoje, kas gali skatinti norą atsitraukti nuo kitų žmonių, užsidaryti savyje ir gedėti vienam. Tačiau tyla išgyventi širdgėlos tikrai nepadeda. Neišreiškus pykčio, kaltės, skausmo jausmų – jie tiesiog verda viduje.

Norėdamas padėti sau stenkis leisti laiką su tau svarbiais žmonėmis. Po artimojo savižudybės dažnai lieka daugybė neatsakytų klausimų, neiškalbėtų jausmų bei nepasakytų žodžių mirusiajam, o laikyti juos sau – slegia, todėl svarbu turėti artimą žmogų, su kuriuo galėtum atvirai apie visą tai pasikalbėti. Parodyk tam žmogui, jog tau norisi kalbėti.

Taip pat gali parašyti laišką savo artimajam. Savižudybė yra staigi ir netikėta mirtis, sukelianti daugybę įvairiausių prieštaringų jausmų ir paliekanti artimuosius  be galimybės atsisveikinti su mirusiuoju. Dažnai po artimojo savižudybės lieka jausmas, jog liko nepasakyta daugybė žodžių. Rašydamas laišką nusižudžiusiam artimajam išsakyk tai, ko nespėjai pasakyti jam gyvam esant, ir išliek visus susikaupusius jausmus.

Prisimink mirusįjį. Dažnai artimiesiems baisu pagalvojus, jog jų mylimas žmogus gali būti užmirštas, todėl nebijok prisiminti malonių akimirkų, praleistų su mirusiuoju, paminėk reikšmingas datas, susijusias su juo.

Pailsėk nuo minčių. Užsiimk fizine veikla, išeik pasivaikščioti ar susirask užsiėmimą, kuris nebūtų tau kenksmingas ir retkarčiais padėtų užsimiršti ir bent trumpam atitrūkti nuo slegiančių minčių ir skausmingų jausmų.

Kreipkis į savipagalbos grupę, jei tik yra tokia galimybė: www.artimiems.lt   

 

Naudoti šaltiniai:

1. Dyregrov K., Dyregrov A. 2008. Effective Grief and Bereavement Support The Role of Family, Friends, Colleagues, Schools and Support Professionals. London and Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers.

2. Polukordienė O. 2008. Netekčių psichologija. Vilnius: Panevėžio spaustuvė.

3. Anneberg I. 2006. Sielvartas po savižudybės: knyga tiems, kuriuos paliko. Vilnius: Tyto alba.