Apie mus
Kodėl pagalba nemokama?
Informacinis bankas
Naujienos
Sunku būna visiems
2023-02-14

Romantiniai santykiai padeda išlaikyti pusiausvyrą

Romantiniai santykiai žmogaus gyvenime įneša pozityvumo ir didina priklausymo jausmą, skatina savęs ir kito priėmimą, aktyvesnį socialinį gyvenimą. Tačiau tai gali būti ir nepasitenkinimo priežastis, o visuomenės spaudimas turėti romantinį partnerį dažnam jaunam žmogui gali sukelti ir streso.

 

Emocinę paramą teikianti „Jaunimo linija“ pastebi, kad iš visų linijoje vykstančių pokalbių, net 18 procentų būna apie romantinius santykius, o 16 procentų pokalbių tarp savanorio bei skambinančiojo vyksta apie vienatvę.  

 

Psichologai sako, kad puoselėjantys romantinius santykius žmonės jaučiasi susiję, saugesni, veda aktyvesnį socialinį gyvenimą, todėl tokie santykiai turi ir teigiamą poveikį psichikos sveikatai. Ir atvirkščiai, vienišumas – kai romantinio partnerio nėra arba kai nėra ryšio su kitais žmonėmis – dažniausiai turi neigiamas pasekmes. Tarp jų – dažnesni psichikos sveikatos sutrikimai, didesnis stresas, nepasitenkinimas gyvenimu, žemesnė savivertė, dažnesnės fizinės sveikatos problemos, galiausiai ir trumpesnė gyvenimo trukmė.

 

„Nuo pat seniausių laikų išgyventi žmonėms buvo daug lengviau buriantis į grupes ar  bendruomenes - visų pirma dėl saugumo, bet ir dėl to, kad medžioti, ieškoti maisto ir būsto bei auginti vaikus buvo lengviau dalinantis atsakomybėmis su kitais grupės nariais. Galima sakyti, kad santykių poreikis žmonėms yra įgimtas. Žmogui reikia žmogaus“, - sako „Jaunimo linijos“ psichologas Mykolas Kriščiūnas. Pasak jo, jei pakviestume prisiminti laimingiausius gyvenimo momentus, dažnam žmogui tai būtų akimirkos, kai buvo kitų žmonių apsuptyje arba stipriame ryšyje su kitais žmonėmis.

 

„Kitą vertus, šie laikai skiriasi nuo bet kurių anksčiau buvusių: būdų rasti romantinį partnerį yra vis daugiau, o kriterijai partneriui yra vis aukštesni. Pastebima, kad žmonės vis dažniau ieško partnerio, kuris atlieptų visus poreikius – tiek romantinius, tiek dvasinius, finansinius, seksualinius – tuo tarpu prieš šimtmetį šiuos poreikius galėdavo atliepti tik skirtingi žmonės. Dėl šių priežasčių jauniems žmonėms rasti ilgalaikį romantinį partnerį gali būti vis sudėtingiau, o ieškant jo yra visiškai natūralu jausti pasimetimą, nerimą, nepasitenkinimą“, - aiškina psichologas M.Kriščiūnas.

 

Sunkius jausmus gali sukelti ir išsiskyrimas, kuomet ilgalaikiai santykiai nutrūksta. Ir į „Jaunimo liniją“ skambinantys žmonės dažniausiai įvardina sunkias išsiskyrimo pasekmes – kaltę, gėdą, liūdesį, depresyvumą, gailėjimąsi ir po jų užklumpantį vienišumo jausmą. Tačiau kartu išsiskyrimas dažnai turi nemažai teigiamų poveikių (kartais – vienai pusei iš buvusių santykių):  gali būti  siejamas su atsipalaidavimu, mažesniu stresu ir nerimu, didesniu laisvės pojūčiu, vilties atgavimu.

 

Vasario 14-ąją, Šv.Valentino bei įsimylėjelių dieną, romantinius santykius puoselėjantys žmonės skiria dėmesį savo santykių sustiprinimui ir puoselėjimui. Tuo tarpu santykių pabaigą išgyvenantys arba romantinio partnerio ieškantys žmonės, gali jaustis nepilnaverčiai.

 

„Jaunimo linijos“ specialistas rekomenduoja šią dieną paskirti savęs pažinimui santykių kontekste. Santykiuose esantiems žmonėms ši diena gali išryškinti, ką jie vienas kitam jaučia, kaip vienas kitą supranta, suintensyvinti jau vyraujančius jausmus, kas gali suteikti dar daugiau dėkingumo vienas kitam. Lygiai taip pat natūralu, kad išsiskyrusiems ar santykiuose šiuo metu nesantiems žmonėms gali kilti sudėtingi jausmai - liūdesys, slogutis. Šie jausmai taip pat yra svarbūs - tai gali parodyti, kad žmogus nėra abejingas santykiams, tiesiog dabartinis gyvenimo momentas yra kitoks. Svarbu nenuvertinti ir nebėgti nuo savo jausmų - kartais geriausias būdas palengvinti liūdesį yra leisti sau liūdėti ir taip pripažinti savo sunkumą.

 

„Tiems, kam Valentino dieną bus ypatingai sunku, kviečiu prisiminti, kad „Jaunimo linijos“ savanoriai prie ragelio budi visą parą, o parašyti per internetinių pokalbių sistemą jiems galima nuo 18 iki 24 valandos kiekvieną vakarą. Nuoširdus ir atviras pokalbis su kitu žmogumi gali palengvinti sunkų vakarą ar dieną“, - pataria M.Kriščiūnas.

 

„Jaunimo linija“ buvo įkurta 1991-aisiais, teikia emocinę paramą visą parą anonimiškai ir konfidencialiai bei nemokamai. „Jaunimo linijos“ telefonas yra 8 800 28 888. Šiuo metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Skuode „Jaunimo linija“ turi apie 350 savanorių. Per mėnesį „Jaunimo linija“ atsako į vidutiniškai 2200 skambučių, o vakarais savanoriai teikia emocinę paramą internetiniais pokalbiais, kurių pastaraisiais mėnesiais būna virš 600.

Atgal