Atostogos baigėsi, o motyvacijos nėra? „Jaunimo linija” pataria, ką daryti

2024-08-18

Po pasivaikščiojimų įkaitusio smėlio paplūdimiais, saulės vonių ir miego iki pietų, grįžimas į įprastą gyvenimo ritmą gali pasirodyti pilkas ir prėskas. Ieva Plauškutė, „Jaunimo linijos“ psichologė, sako, kad padidėjusį nerimą ar liūdesį grįžus po atostogų jausti – įprasta. Jei tai patiriate, yra keletas nesudėtingų strategijų, kuriomis galite pasinaudoti. Justina Antropik, „Tele2“ socialinių tinklų ir skaitmeninio turinio vadovė, pateikia keletą programėlių, skirtų lengviau prisitaikyti prie įprasto grafiko.

„Po atostogų grįžimas į realybę, kur laisvė greitai pakeičiama atsakomybėmis, gali emociškai sekinti. Tai pagrindžia moksliniai tyrimai. Pavyzdžiui, pernai Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikta visuomenės apklausa parodė, kad daugiau nei pusė darbuotojų grįžę po atostogų svarsto išeiti iš darbo”, – sako I. Plauškutė.

Anot psichologės, panašias išvadas pateikia ir Europoje atlikti tyrimai. 2021 m. Ispanijoje tyrėjai atskleidė – 40 proc. grįžusių po atostogų darbuotojų patiria „poatostoginį liūdesį” (angl. „post-vacation blues”).

Remiantis Portugalijoje tais pačiais metais atliktu tyrimu, grįžę į darbą žmonės susiduria su sunkumais iš naujo priprasti prie anksčiau įprasto ritmo ir darbo grafiko.

Sunkumų atsiranda ir bandant iš naujo prisitaikyti prie organizacijos kultūros, grįžti į santykį su kolegomis. Atostogų metu nutikę įvykiai, kuriuose darbuotojas nedalyvavo, gali versti pasijusti lyg iškritus iš konteksto tarsi ryšys su kolegomis būtų prarastas.

„Dėl pasikeitusio gyvenimo ritmo tampa sunkiau derinti darbą su asmeniniu gyvenimu – mažiau laiko lieka šeimai bei laisvalaikiui.

Po ilgų atostogų grįžę darbuotojai taip pat dažnai patiria spaudimą, demotyvaciją, tingumo jausmą, liūdesį, stresą, juos vargina bloga nuotaika ir nervingumas”, – vardija psichologė.

Jei atostogų metu keliavote, po grįžimo skirkite kelias dienas atsigavimui. Grįžus namo, svarbu kuo greičiau atkurti įprastą miego režimą. Paprastai organizmui prireikia 3-4 dienų, kad prisitaikytų prie naujo ritmo.

Taip pat rekomenduojama vengti stimuliuojančių gėrimų, kurie trukdo kokybiškam miegui, pavyzdžiui, kavos.

Grįžtant į ritmą patariama reguliariai mankštintis ir sveikai maitintis. Šie paprasti įpročiai padės greičiau atgauti energiją ir pajusti vidinę pusiausvyrą.

„Darbdaviai taip pat gali prisidėti prie sklandesnio grįžimo, siūlydami lankstesnį darbo grafiką ar galimybę dirbti iš namų bent pirmosiomis dienomis grįžus. Svarbiausia – išlaikyti pozityvų požiūrį ir nepamiršti, kad kiekvienas žmogus turi skirtingą adaptacijos laikotarpį”, – mintimis dalijasi I. Plauškutė.